Be the first to review this product
LaSiesta XL Lounge hammock serenety passion - hammock set weatherproof red
Serenety passion is a hammock set including a padded single hammock and a weather-resistant steel stand. The red hammock is made of Oxford polyester and is water-resistant and UV-resistant. Also, the coated stand is suitable for the garden. The hammock can be hung in the tilt secure stand in three different heights. So you can safely and relaxed swing in the garden furniture and enjoy.
| EAN | 4025122930116 |
|---|---|
| Origin | China |
| Manufacturer | LaSiesta |
| Product type | Hammock with Stand |
| Manufacturer Product Line | Serenety |
| Color | red |
| weight (kg) | 27.8 |
| Recycled | No |
| Suited for | 1 person |
| Dimensions | 300 x 110 cm |
| Height | 95 cm |
| Width of lying surface | 110 |
| Width of lying surface | 110 |
| Length of lying surface | 220 |
| Spreader bar | n/a |
| Spreader bar Length | 0.00 cm |
| Lying surface approx. | 220 x 110 cm |
| Material lying surface | extreme Weatherproof |
| Material Stand | Powder coated steel |
| Pillow included | No |
| Carrying bag included | No |
| Hammock included | Yes |
| Stand included | No |



