Be the first to review this product
LaSiesta Alabama Vanilla - Quilted Kingsize Spreader Bar Hammock
The hammock is perfect for outdoor use because of its sturdy, fast drying and weather resistant material.
Easy care and maintenance
The cushion comes already integrated and can be removed at any time for easy care and maintenance.
| EAN | 4025122942720 |
|---|---|
| Origin | India |
| Manufacturer | LaSiesta |
| Product type | King Size Hammock with spreader bar |
| Manufacturer Product Line | Albama |
| Color | creme |
| weight (kg) | 5.8 |
| Recycled | No |
| persons | 2 persons |
| Dimensions | 400 x 140cm |
| Width of lying surface | 140 |
| Width of lying surface | 140 |
| Length of lying surface | 210 |
| approx. total length | 400 |
| Spreader bar Length | 140 |
| Spreader bar Length | 121.55 cm |
| max. load capacity | 160 |
| Lying surface approx. | 140 x 210 cm |
| Required minimum distance (cm) | 400 |
| material | Olefin |
| material detail specification | Olefin (100% Polypropylen) / Filling 100% Polyester |
| Pillow included | Yes |
| Carrying bag included | No |
| Hammock included | Yes |
| Stand included | No |
Manufacturer information La Siesta GmbH, Im Wiesenweg 4, Jugenheim, 55270-DE, [email protected]
Economic operator established in the EU who ensures that the product complies with the required regulations: La Siesta GmbH, Im Wiesenweg 4 , Jugenheim, 55270-DE, [email protected]



